Płatności zbliżeniowe w telefonie

Bez kategorii Komórka Telefon

Wraz z postępem technologicznym dokonuje się rewolucja w wielu dziedzinach życia. Począwszy od  usprawnień środków transportu, przez użycie nowych technologii w medycynie czy w przypadku przesyłu głosu czy też obrazu na odległość. Rewolucja technologiczna oprócz tego dotyka też czynności które wykonujemy praktycznie codziennie. Smartfony bowiem stają się obecnie nieodłącznym elementem życia dla większości społeczeństwa. Razem z rozwojem technologii mobilnych narodziły się również nowe możliwości w dziedzinie płatności.

Telefon jak karta płatnicza?

O ile bowiem do stosowania kart płatniczych w zastępstwie tradycyjnej gotówki zdążyliśmy się już przyzwyczaić o tyle możliwość płacenia za nasze zakupy telefonem jest stosunkowo nowym wynalazkiem, który często budzi wątpliwości i pytania. Użytkownicy smartfonów zastanawiają się przede wszystkim nad tym, czy rozwiązanie jest bezpieczne. Aby rozjaśnić temat trzeba więc wyjaśnić jak działają mobilne płatności.

Technologiczne aspekty płatności mobilnych – czy każdy ma taką możliwość?

Jak więc możliwe stało się płacenie naszymi telefonami komórkowymi? Od strony technicznej stało się to możliwe dzięki zastosowaniu w telefonach anten NFC, które odpowiadają m.in. za możliwość transferu danych na niewielkich odległościach. Producenci uznali więc, że skoro istnieje możliwość wykorzystania NFC do dokonywania płatności warto zaopatrzyć w taką możliwość coraz większą ilość modeli urządzeń. Początkowo rozwiązanie to nie było rozpowszechnione na szeroką skalę. Anteny NFC służyły do transferu danych o niewielkich rozmiarach, brakowało jednak odpowiednich rozwiązań natury systemowej ażeby umożliwić użytkownikom maksymalne uproszczenie procesu płatności. W tym miejscu należy dodać, że tak jak w przypadku możliwości zbliżenia do naszej karty terminala w celu okradzenia nas z kwoty wolnej od wpisywania kodu PIN tak samo warto uważać przy wykorzystaniu technologii płatności telefonem. Opiera się ona na podobnej zasadzie wobec czego dobrym rozwiązaniem jest wyłączanie opcji NFC wówczas kiedy nie korzystamy z mobilnych płatności.

Android Pay i Apple Pay czyli płatności w praktyce

Z pomocną ręką do użytkowników systemu Android wyszła firma Google. Zaproponowała ona aplikację, która obsługuje karty płatnicze podpięte do zdecydowanej większości banków w Polsce. Jak to działa? Otóż sprawa jest banalnie prosta. W aplikacji Google Pay mamy możliwość dodania naszej karty. W odpowiednich zakładkach uzupełniamy dane, które identyfikują nas jako jej posiadacza. Kiedy dochodzi do pozytywnej weryfikacji wystarczy tylko włączyć moduł NFC w naszym telefonie i korzystać z możliwości  zbliżeniowego płacenia naszym urządzeniem. W momencie przybliżania naszego telefonu do terminala, na jego ekranie wyświetla się widok naszej karty oraz informacja o dokonanej płatności. Należy dodać, że aplikacja powiązana jest z naszym kontem google więc do jej pobrania i poprawnego działania konieczne jest posiadanie takiego identyfikatora. Drugim z rozwiązań, przewidzianym dla użytkowników telefonów firmy Apple jest aplikacja Apple Pay. W przypadku Apple’a sprawa jest jednak dużo bardziej skomplikowana. Spowodowane jest to bowiem brakiem na chwilę obecną oficjalnego wsparcia płatności w Polsce. Istnieją alternatywne możliwości uruchomienia płatności takie jak aplikacja Boon, sam proces jest jednak skomplikowany i nijak ma się do tego oferowanego przez firmę Google.

Podsumowanie

Jak więc widać na przykładzie powyższego wpisu rozwój technologii mobilnych umożliwia nam zdecydowanie wykorzystywanie naszych urządzeń podręcznych w coraz to szerszym spektrum zastosowań. Jednym z nich są płatności mobilne. Sam osobiście korzystam z tej możliwości i uważam ją za bardzo wygodną i bezpieczną metodę. Jeśli chcesz się przekonać jak ona działa możesz spróbować na własnej skórze. Sprawdź czy Twój telefon obsługuje NFC, jeśli tak – pobierz aplikację i dodaj do niej swoją kartę. Powodzenia!